Arsenał Wyobraźni – Malarstwo Leszka Jampolskiego

Kadry z „Zimnej wojny” Pawlikowskiego, „Rejsu” Piwowskiego czy innych filmów ujęte w formie malarskiej. Artystyczna trawestacja filmowych scen. To podstawowa część nowej wystawy, którą od 7 września 2019 roku będzie można zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle. Autorem prac jest Leszek Jampolski. Osoba o niezwykle bogatej biografii. Organizator słynnej wystawy „Arsenał 88”, a później prezes fundacji o tej samej nazwie. Dyrektor Biura Promocji Polskiego Radia i prezes zarządu Radia dla Ciebie. Dziś właściciel Art & Concept, który na Facebook-u sam o sobie napisał: „Jestem wolnym człowiekiem, pracuję o siebie”.

Nie tak dawno w „Ochorowiczówce” mogliśmy zobaczyć wystawę Leszka Żegalskiego, zdobywcy Grand Prix podczas wystawy „Arsenał 88”, która stała się jednym z największych wydarzeń artystycznych w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Z kolei dzisiaj możemy w „Ochorowiczówce” podziwiać prace współpomysłodawcy i jednego z głównych organizatorów tejże wystawy, Leszka Jampolskiego. W tym przede wszystkim obrazy, dla których inspiracją były filmy. Ale nie byle które, tylko te ważne dla pokolenia, z którego wywodzi się artysta, w tym „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

– Zależało mi na sportretowaniu własnej zimnej wojny – mówi Leszek Jampolski – traktując ją jako otwartą opowieść, której ciąg dalszy nastąpi, ale już z innymi aktorami. W naszej rzeczywistości raczej się nie zdarza, by malować obrazy inspirowane filmem, ale czym to się różni od scen z naszego życia, które wybieramy jako temat twórczości ? Możemy zatem zobaczyć „Bankiet”, „Apel” czy „Sekretarza”, obrazy przetrawestowane przez doświadczenia, wyobraźnię i umiejętności artystyczne Leszka Jampolskiego, który stwierdził, że np. „Sekretarz jest kwintesencją sekretarzy, prezesów, podsekretarzy, nadsekretarzy itd. Ilu ja takich gigantów myśli demokratycznej spotkałem i nadal spotykam na swojej drodze ?” Wernisaż twórczości Leszka Jampolskiego w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” odbędzie się 7 września 2019 roku o godz. 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać do 4 października 2019 roku.