Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry – wydarzenia w Ochorowiczówce !

W dniach 28-30 maja w Wiśle odbędzie się jeden z największych literackich festiwali w Polsce, upamiętniający urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza – Jerzego Pilcha.

W programie spotkania autorskie z ponad 60 pisarzami, warsztaty, debaty, spacery po Wiśle, przedstawienia teatralne i wystawa sztuki. Wśród zaproszonych gości m.in.: prozaicy (Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller), poeci (Bronisław Maj, Jerzy Kronhold), reportażyści (Wojciech Jagielski, Filip Springer) oraz literaturoznawcy (Michał Rusinek, Ryszard Koziołek).

Oprócz samych pisarzy pojawią się także aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz. Specjalnie na tę okazję powstaje sztuka teatralna pt. „Pamięć głębinowa”, a swoją obecnością zaszczyci Teatr Improwizowany Klancyk.

Wydarzenia w Ochorowiczówce w ramach festiwalu Granatowe Góry:

PROLOG – 27.05.2021 czwartek godz. 17:00

Wernisaż pleneru malarskiego pt. „Granatowe Góry”

Prace inspirowane twórczością Jerzego Pilcha w plenerze w Wiśle – autorstwa takich malarzy jak: Anna Jagodova, Renata Bonczar, Małgorzata Stępniak, Ilona Herc, Agnieszka Kwiatkowska-Słowik, Alina Sibera, Andrzej Kacperek, Stanisław Chomiczewski, Paweł Kotowicz, Marian Danielewicz, Monika Ślósarczyk, Robert Heczko oraz rzeźbiarza Artura Szołdry.

Wystawa dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2021.

 

DZIEŃ I – 28.05.2021 piątek godz. 18:00

Wiele demonów i jeden upiór – spotkanie z Łukaszem Kozakiem, autorem książki Upiór. Historia naturalna.

Porozmawiamy o duchach, upiorach, lunatykach i przenikaniu się świata żywych i martwych w prozie Pilcha. Spotkanie w ramach cyklu „Bezpowrotnie utracony średnik. O prozie Pilcha”.

Prowadząca: Katarzyna Koczwara

 

DZIEŃ II – 29.05.2021 sobota

godz. 10:00

Spacer śladami pozytywistów w Wiśle z Sebastianem Chachołkiem – kustoszem Ochorowiczówki

Swego czasu Wisłę odwiedzali znakomici twórcy i myśliciele, między innymi Bolesław Prus i Władysław Reymont. Na stałe osiadł tu Julian Leopold Ochorowicz, filozof, lekarz i wynalazca. Ich śladami poprowadzi nas Sebastian Chachołek, pomysłodawca i gospodarz Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka.

Spacer potrwa około 1,5 h. Start: Plac Hoff

godz. 15:30

„Krótki wstęp do sztuki opowiadania”. Warsztat z pisania prozy z Pawłem Goźlińskim

Czy to jest temat na opowiadanie? Jak zbudować jego bohatera? Jak powołać do życia narratora? Jak skonstruować opowieść? Jaki język będzie dla niej najlepszy? Podczas warsztatu „Krótki wstęp do sztuki opowiadania” odpowiemy sobie na te pytania i spróbujemy je zastosować w pisarskiej praktyce. Konieczne będą laptopy! Warsztat poprowadzi pisarz, redaktor i wykładowca Paweł Goźliński.

 

Pełen program festiwalu dostępny jest pod linkiem:

https://www.granatowegory.pl/program

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów literatury i sztuki !