Wystawa rzeźb „In the nick of time” oraz „Time zero” grecko-cypryjskiego artysty Panicosa Spanosa

Artysta tworzy wielkoformatowe rzeźby z metalu. Jego dzieła sztuki zadziwiają nie tylko swoimi rozmiarami, ale także imponującą prezencją. Znakiem rozpoznawczym artysty jest wirtuozowska gra między naturalną ciężkością metalu a emocjonalną delikatnością swych dzieł.

Panicos Spanos czerpie inspirację z koncepcji czasu i przestrzeni, naturalnego królestwa i nieskończonego potencjału ludzkości.

Rzeźba „In the nick of time” to postać męska ozdobiona elementami obcymi i futurystycznymi. Mężczyzna ma na sobie naszyjnik z emblematem nieskończoności, bo czas jest nieskończony, ale względny. Dwie głowy reprezentują przeszłość i przyszłość, nawiązują do Janusa – starożytnego rzymskiego Boga wszelkich początków, przejść, końców i dwoistości. Na głowie rzeźby umieszczony jest zegar, którego wskazówki poruszają się szybciej niż zwykle, aby podkreślić, że czas upływa. Każda próba jego zatrzymania jest daremna. Ale czas jest względny i każda osoba doświadcza go inaczej. Dlatego szybkość zegara można ustawić manualnie.

Technika: metal, zegar, napęd, bateria, lakier, edycja 1 sztuka, 2022 rok, 208 cm wysokości

Rzeźba „Zero time” to naga kobieta z futurystycznymi elementami. Kobieta ma na głowie wyświetlacz, który pokazuje szybkie odliczanie jak tykająca bomba. Rzeźba stanowi przypomnienie i ostrzeżenie, że czas zmian jest teraz. Nie ma czasu do stracenia, ponieważ czas biegnie, a kiedy osiągnie zero nie będzie już powrotu.

Technika: metal, wyświetlacz, bateria, lakier, edycja 1 sztuka, 2022 rok, 196 cm wysokości