Twórca grafik koncepcyjnych do hollywoodzkiej superprodukcji „Kong: Wyspa Czaszki”. Artysta, którego prace posłużyły do stworzenia podbijającej świat gry planszowej „Scythe” (Kosa). Człowiek, który w sielskie krajobrazy niczym z obrazów Chełmońskiego czy Gierymskiego wplótł machiny jak z „Gwiezdnych Wojen”. To świat Jakuba Różalskiego, który poprzez nowoczesne technologie opowiada w swych pracach o wydarzeniach autentycznych, najczęściej z początku XX wieku.Różalski dotychczas był bardziej znany za granicą. Najbliższym miejscem gdzie jego grafiki i obrazy można zobaczyć na stałej wystawie jest Naia Museum w Rochefort-en-Terre. Teraz się to zmieni. Już od 24 maja prace Różalskiego będzie można zobaczyć w naszym muzeum.
O wystawie
Ponad dwadzieścia prac Jakuba Różalskiego od 24 maja br. będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle, w ramach wystawy „Inne światy”. Będzie to pierwsza w Polsce i druga na świecie stała wystawa grafik tego artysty. W dniu otwarcia wystawy będzie też wyjątkowa okazja, aby osobiście poznać artystę i poznać inspiracje, które towarzyszą jego twórczości.
Od pierścionka do Hollywood
Jakub Różalski wykonywał w życiu różne zawody: od projektowania biżuterii, przez pracę w korporacji, po realizację własnych projektów. Jednym z nich był „1920+”, w którym artysta w oryginalny sposób opowiedział o Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Prace trafiły do Internetu i Różalskim zaczął się interesować cały świat. Między innymi zadzwoniła do niego asystentka Jordana Vogt – Robertsona, reżysera najnowszej ekranizacji King Konga z propozycją, by stworzył grafikę koncepcyjną do filmu. Krótko później prace artysty zobaczył Jamey Stegmaier, założyciel firmy Stonemaier Game. Chciał on, aby najnowsza gra planszowa „Scythe” (kosa), oparta została na projekcie „1920+”. Potem nadeszła kolejna oferta od producentów ze studia King Art Games, którzy również swoją grę „Iron Harvest” chcą oprzeć na grafikach Jakuba Różalskiego. W 36 godzin organizatorzy zbiórki, przeznaczonej na produkcję gry, zebrali ponad milion dolarów! Dziś artysta doskonale jest znany za granicą, a jego popularność w Polsce stale rośnie.
Różalski na stałe w Wiśle
Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle to największe muzeum magicznego realizmu w Europie i niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie naszego kraju. Na co dzień w odnowionej willi wybitnego polskiego naukowca Juliana Ochorowicza gości ponad 300 dzieł znanych, polskich twórców związanych z surrealizmem. W styczniu br. pojawił się tam także zbiór ponad sześćdziesięciu prac Salvadora Dali. A teraz Muzeum wzbogaci się o pierwszą w Polsce stałą ekspozycję grafik Jakuba Różalskiego.
To ponad dwadzieścia unikalnych prac na papierze, sygnowanych przez Jakuba Różalskiego jako egzemplarze autorskie. Grafiki, które znakomicie wpisują się w świat fantasy, stworzony przez nas w wyjątkowym miejscu w Wiśle – mówi dr Sebastian Chachołek, Kustosz Muzeum Magicznego Realizmu.
A sam artysta dodaje – „Ochorowiczówka” to wyjątkowe miejsce z niezwykłą historią i nie wyobrażam sobie lepszego „domu” dla ekspozycji moich prac.
Partnerem wystawy jest Wydawnictwo SQN. Miesięcznik Nowa Fantastyka oraz Panorama Silesia objęły wystawę patronatem medialnym.