Majówka z Ochorowiczem

1 maja 2023r. serdecznie zapraszamy na „Majówkę z Ochorowiczem”, przypadającą w rocznicę śmierci tego wybitnego naukowca.

W ramach projektu naukowego „Programy alternatywnej duchowości na Śląsku Cieszyńskim od końca XIX w. do lat 70. XX wieku” organizujemy spotkanie „Juliana Ochorowicza projektowanie świata”.

W ramach wydarzenia odbędą się w godzinach od 9:00 do 12:00 prelekcje pracowników naukowych oraz ciotecznego prawnuka Juliana Ochorowicza, a także czytanie fragmentów publikacji naszego patrona.

Julian Ochorowicz był wybitnym pozytywistą i uczonym, zaangażowanym społecznikiem, a przy tym wielbicielem Wisły. Zamierzał aktywnie uczestniczyć w przemianie świata na lepsze. Tej transformacji dotyczyły jego rozliczne projekty: naukowe i społeczne – kilka z nich zostanie przedstawionych podczas spotkania.

Program:

Marek Rembierz: Julian Ochorowicz – krótkie wprowadzenie

Igor Strojecki, Projekt: Wisła, republika twórców

Renata Czyż, Projekt: Biblioteka

Anna Olszewska, Projekt: Od eksperymentu do patentu

Zbigniew Łagosz, Projekt: Od telepatii do telewizji

Agata Świerzowska, Projekt: Zdrowy styl życia

Izabela Trzcińska, Projekt: Wychowanie dla przyszłości

Piotr Chlebus-Jancarczyk, który wcieli się w postać Juliana Ochorowicza i przeczyta fragmenty jego publikacji

Piotr Chlebus-Jancarczyk – mieszkaniec Wisły, przyjaciel naszego muzeum, fotograf amator, genealog, bibliotekarz, laureat wielu konkursów m.in:

– 2 miejsce w konkursie fotograficznym na najbardziej inspirujące stylizacje modowe mieszkańców powiatu cieszyńskiego (Cieszyn 2021)

– Laureat konkursu „Pamiętniki osób LGBT+ zorganizowanego przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie (Warszawa/Berlin 2020)

– Zwycięzca VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Bibliotekarz inny niż myślisz” (Poznań 2020)

– Laureat III edycji konkursu „Poza okładką” Fundacji Szkoła z Klasą (Warszawa 2020)

– Zwycięzca konkursu fotograficznego o Puchar Ragnara (2016)

– Zwycięzca i twarz kampanii „Prawdziwy Bytom. Prawdziwe Historie” (2016)

– Zwycięzca konkursu graficznego „Polish Beard” (2016)